Статистика |
|
|
Онлайн всего: 1 Гостей: 1 Пользователей: 0
| |
|
Фріланс і обман: як уникнути обману фрилансеру? Шахрайство у фрілансі
Фріланс і обман: як уникнути обману фрилансеру? Шахрайство у фрілансі
Обман поширений в інтернеті - цю аксіому за найкоротший час відкриє не тільки фрілансер, але і будь-який користувач мережі. І, як завжди, на різного роду шахрайства трапляються новачки, а якщо мова йде про фріланс, то новачки фріланса. У цій статті ви знайдете поради, які максимально скоротять неприємну фазу навчання на власних помилках.
Біржі фріланса - більш-менш впорядкованою місця, де ризик шахрайства зведений до мінімуму. Але обман присутній і на них. Крім того, не завжди роботи беруться на біржах - початківець фрілансер часто хапається за будь-які роботи: потрібні гроші, потрібно портфоліо, потрібно в кінці-кінців самоствердження, яке дає робота. Методів обману у фрілансі досить багато, тому поради, наведені тут, максимально універсальні, і годяться на всі випадки. Сподіваємося, цих випадків у вас буде небагато. Часта зміна особи, що веде переговори - на найпривабливіший варіант для співпраці. Можливо, обману тут немає, але це говорить про бардаку в фірмі, для якої фрілансер збирається виконувати роботу: співробітникам поставлена задача, але немає відповідальної особи. Обдурити, може, і не обдурять, але нервів попсують достатньо. Ситуація характерна для невеликих фірм, де співробітники мають приблизно рівні права і скидають ведення робіт один на одного. Протилежний варіант вищеописаного випадку. Є завдання, поставлене директором фірми заступнику. Той, будучи відповідальним, перекинув завдання на менеджера, який, теж будучи відповідальною особою, знайшов фрілансера. Виникає ланцюжок з двох в даному випадку відповідальних посередників, які мають своє бачення результатів роботи. Особливо це актуально для дизайнерських робіт - менеджер вивертає дизайнера-фрілансера навиворіт, щоб отримати макет, який подобається особисто йому, потім його дивиться заступник, який має, як уже говорилося, своє бачення. Дизайнера вивертають знову і так далі по ланцюжку, поки роботу не побачить директор. У нього, звичайно, свій погляд. Йому б відразу побачити роботу, але менеджер не може стрибнути через спину заступника. Обману, погодьтеся, немає, але фрилансеру доводиться затрачати зайві час і енергію на нескінченні доопрацювання і зміни. Наведений приклад характерний при роботі з компаніями, де присутня найжорстокіша ієрархія і люди не радяться один з одним: завдання поставлено і її потрібно виконувати. Неадекватний спосіб ведення переговорів також повинен насторожити фрілансера. Навмисна грубість на грані розчепірених пальців і відвертого биковства, нав'язування роботи при одночасному звинуваченні в некомпетентності, спроби зниження вартості робіт до немислимих в більшості випадків не завершаться благополучно. Для фрілансера вже точно. Настільки ж підозріла і надмірна лестощі - на неї ласі багато фрілансери, чешущіеся після обману верхівку і намагаються зрозуміти, як вони попалися на вудку шахрая. Робота по передоплаті - чудовий варіант захисту від обману, який радять все: досить зайти на будь-який сайт або форум про фрілансі. Абсолютно даремний рада, що не дає відповіді на питання: яким чином спонукати роботодавця працювати за передоплатою.
Адже він теж ризикує в якійсь мірі: є обманщики, що маскуються під фрілансерів, є фрілансери, які можуть кинути роботу на середині, іноді фрілансери (чого гріха таїти) беруться за замовлення, для яких немає потрібної кваліфікації. Ну, і самий сумний варіант - все смертні. Так з якого дива роботодавець стане платити заздалегідь? Ви, звичайно, можете спробувати попросити передоплату у вигляді авансу, але морально повинні бути готові до відмови, якщо, звичайно, ви не маститий і відомий фрілансер, що має вагу і репутацію чесної людини, що гарантує виконання робіт. Уникнути шахрайства і гарантовано отримати оплату можна, обумовивши заздалегідь такий механізм - фрілансер виконує роботу, але по її закінченні висилає демонстраційні варіанти. Якщо мова йде про програму, то замовник побачить роботу демо-версії, дизайнер може відіслати макети з низьким дозволом, копірайтер вишле частина тексту - у таких випадках роботодавець зможе оцінити роботу, але не зможе скористатися її результатами. Після перегляду і схвалення (або доопрацювання) роботодавець переводить гроші, фрілансер ж віддає готову роботу. Якщо клієнт серйозний і, що важливо, націлений на тривалу співпрацю, то він може піти на таку схему. Як один з більш-менш доступних варіантів захисту від обману і шахрайства - поділ роботи на частини і отримання грошей за кожен етап після його завершення і здачі роботодавцю. Це непоганий варіант для кожної із сторін. Фрілансер може переконатися в платоспроможності та чесності замовника, фактично, він отримав підряд на ланцюжок невеликих робіт. Роботодавець зможе переконатися в професіоналізмі фрілансера, його ділові якості, часу виконання робіт і т.д. Перша частина замовлення в таких випадках робиться менше за інших, будучи буферної: сторони «притираються» один до одного. Крім цього фрілансер забезпечує собі захист від шахраїв, які початкову частину роботи замовляють в однієї людини, кидають його, а на іншій біржі шукають фахівця, який би закінчив справу. По завершенні робіт другого фрилансеру, зрозуміло, теж нічого не платять. Один із загальноприйнятих способів захисту фрілансерських відносин від шахрайства - механізми безпечних угод. На жаль, не кожна біржа фріланса має таку опцію: протекція угод є тільки на самих великих і відомих біржах. На цей пункт варто звернути увагу при виборі біржі, з'ясувавши, як він працює на кожному конкретному сервісі. Обов'язкове правило для будь-якого фрілансера: про кожного нового замовника необхідно отримати максимальну кількість відомостей. Його e-mail потрібно ввести в пошукові системи: раптом він «засвітився» десь у зв'язку з обманом. Такі ж дії потрібно провести з ніком, ICQ і іншими атрибутами. Часто навіть по невеликих фрагментів інформації, отриманої з пошукових систем, можна скласти думку про замовника і приймати рішення. Якщо ви працюєте на біржі - обов'язково дивіться відгуки інших фрілансерів про роботу з даними роботодавцем P. S.
Робота зроблена, але вам не заплатили, хоча все говорило за чесність замовника. Дуже хочеться помститися, будь-яким способом. Мстивість - не найкраща якість, але в таких випадках вона справедлива.
Хоч якимось чином відновити справедливість можна, написавши відгук та вказавши атрибути замовника на форумах про фрілансі або на самій біржі. Звичайно, гроші ви не отримаєте, але такий відгук попередить інших фрілансерів, які хоч і конкуренти, але все ж брати по цеху.
Наступний варіант - різні «заморочки», які при обмані і невиплату зароблених грошей перетворюють роботу в купу сміття або псують імідж замовника-шахрая. Такі бомби уповільненої дії робляться завчасно і можуть виконувати найрізноманітніші дії: програма стає неробочою; сайт повідомляє, що його власник надув вебмастера і т.д. Такі можливості доступні не всім професіям, але продумати подібні варіанти заздалегідь може будь фрілансер. Як і продумати ймовірні подальші події: фірма виявиться крутий, з впливовим хазяїном, а фрілансера таки зможуть відшукати. Та й іміджу фрилансеру такі дії теж не додадуть - навряд чи хтось із чесних роботодавців, дізнавшись про такі трюках, захоче мати справу з таким фрілансорм ...
|
Категория: Фріланс | Добавил: baly (07.08.2012)
|
Просмотров: 974
| Рейтинг: 0.0/0 |
|
|
|